Strona główna

Kontakt

miasto 1Potencjalne kłopoty związane z późniejszą eksploatacją infrastruktury technicznej o znaczeniu krytycznym mogą mieć swoje źródło na kilku etapach inwestycji, w tym:

na etapie przygotowania inwestycji: w źle postawionych założeniach do projektu technicznego wykonawczego,
na etapie budowy: w złym nadzorze wykonania i/lub źle przeprowadzonemu odbiorowi.
na etapie testów funkcjonalnych przed przejęciem do eksploatacji.
Bezsprzecznie, dobrze wykonany odbiór instalacji technicznych może zminimalizować lub nawet wyeliminować część błędów popełnionych na wcześniejszych etapach, wtedy, gdy jest jeszcze na to czas, a koszty naprawy tych błędów będą akceptowalne.

Należy także pamiętać, że najsłabszym ogniwem w łańcuchu przyczynowo-skutkowym jest zawsze człowiek, zatem w trakcie odbiorów kluczowe stają się testy funkcjonalne (przy różnych scenariuszach obciążenia) bazujące na przygotowanych do wdrożenia procedurach operacyjnych i awaryjnych. Procedury to skrypty działań opisujące wszystkie czynności i scenariusze dla każdego zdarzenia w Infrastrukturze technicznej o zanzceniu krytycznym, z uwzględnieniem wszelkich skutków, jakie te działania mogą spowodować dla zapewnienia dostępności do usług infrastruktury krytycznej.

Każda Awaria Infrastruktury technicznej o znaczeniu krytycznym powodująca brak dostępności do usłu świadczonych przez tą infrastrukturę oznacza wymierne straty finansowe, biznesowej lub dotyczące bezpieczeństwa przedsiębiorstw i pańśtwa, dlatego krytycznie ważne jest:

  • Prawidłowe zaprojektowanie infrastruktury technicznej na wymaganym poziomie funkcjonalnym, uwzględniającym systemy redundantne zgodnie z postawionym celem niezawodnościowym. Należy pamiętać, że nawet najlepszy projekt i wykonanie zapewniające wysoki stopień redundancji urządzeń i systemów technicznych o znaczeniu krytycznym nie uzasadnia braków w jakości procedur eksploatacyjnych i awaryjnych, które przez swoje błędy mogą spowodować incydenty;
  • Prawidłowe wykonanie testów funkcjonalnych infrastruktury technicznej ze wszystkimi próbami rozruchu pod obciążeniem odpowiadającym docelowym oraz pośredniom warunkom eksploatacyjnym (tymczasowym, cząstkowym oraz docelowym zapewniającym wymaganą funkcjonalność). W testach odbiorowych muszą uczestniczyć kompetentne i doświadczone służby techniczne, odpowiedzialne następnie za utrzymanie ruchu. Wskazane jest, aby wprowadzić te służby jak najwcześniej, już na etapie uzgodnień projektowych, co pomoże uchronić inwestycję przed popełnieniem błędów projektowych, nie do wyeliminowania na etapie eksploatacji, w tym:
    • wykonanie projektów systemów technicznych, które uniemożliwiają lub znacząco utrudniają prowadzenie właściwej i bezawaryjnej eksploatacji, jak również w konsekwencji konserwacji, zgodnie z planowanym stopniem niezawodności TIER,
    • skalkulowanie wszystkich obciążeń infrastruktury informatycznej i technicznej do właściwych obliczeń rezerwy zasilania oraz chłodzenia oraz identyfikację najważniejszych elementów infrastruktury technicznej wpływających na podniesienie kosztów operacyjnych (OPEX – operating expenditures);
  • Staranne wybranie odpowiedniego personelu własnego lub zlecenie takiej usługi do dostawcy zewnętrznego posiadającego odpowiednie kompetencje i potencjał dla realizacji utrzymania ruchu na odpowiednim poziomie wiedzy, doświadczenia i świadomości technicznej. Personel własny lub zewnętrzny powinien zapewnić taki poziom kompetencji organizacyjnych, technicznych na poziomie funkcjonalnym, by skutecznie eliminować przyczyny lub minimalizować groźby wystąpienia zdarzeń zachodzących w Infrastrukturze technicznej poprzez zapobieganie powstawaniu wszelkich awarii powodujących brak dostępności do realizacji usługi biznesowej.
  • Należy także pamiętać, że im wyższy stopień niezawodności infrastruktury technicznej o znaczniu krytycznym, tym rosną wymagania w stosunku do jakości i ilości służb technicznych odpowiedzialnych za ich utrzymanie w ruchu.

Testy funkcjonalne

Prawidłowe wykonanie i testy funkcjonalne infrastruktury technicznej to próbny rozruch infrastruktury pod obciążeniem odpowiadającym wszystkim planowanym warunkom eksploatacyjnym: tymczasowym, cząstkowym oraz docelowym zapewniającym wymaganą funkcjonalność. Wskazane jest, aby służby ruchu uczestniczyły w tej fazie budowy.

Testy funkcjonalne

Każda Awaria Infrastruktury krytycznej serwerowni powodująca brak dostępności systemów informatycznych oznacza wymierne straty biznesowej, materialne i sprzętowe

Personel utrzymania ruchu

powinien mieć taki poziom kompetencji organizacyjnych i technicznych, by skutecznie eliminować przyczyny lub groźby wystąpienia zdarzeń zachodzących w Infrastrukturze technicznej.

Personel utrzymania ruchu

Należy pamiętać, że im wyższa w klasyfikacja niezawodności TIER, rosną wymagania w stosunku do jakości i ilości służb technicznych odpowiedzialnych za ich utrzymanie.

Serwerownie info o autorze

  
O administratorze serwisu

 

Absolwent Akademii Morskiej w Gdyni na wydziale budowy eksploatacji siłowni okrętowych. Posiada ponad 20-letnie doświadczenie w systemach nadzoru instalacji technicznych. Swoje doświadczenie zdobywał w pracy w międzynarodowych koncernach: Honeywell, Schneider Electric i Johnson Controls. Pasjonat procesu zapewnienia funkcjonalności jak również podnoszenia efektywności energetycznej i budownictwa zrównoważonego.

FOIL ATS736 Wrobel 140710 cmyk

Posiada akredytację Uptime Institute nr.736 

W przypadku pytań: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.poczta1