Kontakt

Strona główna

IKONA KalendarzPlanowanie jest jednym z najważniejszych aspektów działalności serwisu.

Dzięki planowaniu jest możliwe racjonalne wykorzystanie posiadanych zasobów oraz przewidywalne uruchomienie wymaganych procesów i procedur z odpowiednim wyprzedzeniem, szczególnie w odniesieniu do alokacji posiadanych specjalistów oraz dokonywania racjonalnego zakupu części zamiennych i materiałów eksploatacyjnych. Planowanie staje się szczególnie istotnym elementem, gdy wzrastają wymagania SLA w zakresie czasów reakcji oraz czasów napraw.
W aspekcie zapisów „Data Center Site Infrastructure Tier Standard: Operational Sustainability”, planowanie ma dużo szersze i wielowymiarowe znaczenie stanowiąc główny element strategii zapewnienia niezawodności i stałego utrzymania dostępności do infrastruktury technicznej. Planowanie według praktyki UPTIME Institute powinno zawierać następujące elementy:

  1. Planowanie czynności serwisowych, w tym:
    1. konserwacji bieżącej, zgodny z zaleceniami producentów urządzeń, systemów i instalacji,
    2. konserwacji związanych z predykcją (przewidywaniem / zapobieganiem) awariom,
    3. specjalistycznych usług serwisowych,
  2. Planowanie cyklicznych testów funkcjonalnych, w tym:
    1. przełączeń urządzeń związanych z racjonalną i planowaną pracą urządzeń i systemów,
    2. testów scenariuszy przewidywanych na wypadek zaników zasilania, awarii, aktów terroryzmu, klęsk żywiołowych,
  3. Pracy urządzeń i systemów dla zużycia i wymiany paliwa w agregatach awaryjnych,
  4. Planowania szkoleń, w tym:
    1. Szkolenia okresowe,
    2. Szkolenia podnoszące kompetencje,
    3. Szkolenia producentów.
  5. Planowanie cyklu życia i wymiany głównych elementów infrastruktury

Wyróżnikiem „Planowania” w odniesieniu do zapewnienia „Funkcjonalności Infrastruktury Technicznej” jest implementacja programu konserwacji prewencyjnej, mające na celu wykonywanie prewencyjnych czynności konserwacyjnych lub serwisowych, nawet z wyprzedzeniem w stosunku do zaleceń producentów urządzeń (po zaobserwowaniu okreslonych niepokojących symptomów).
Równie istotnym wyróżnikiem zapewnienia „Funkcjonalności Infrastruktury Technicznej” jest wdrożony proces śledzenia wskaźnika ilości odroczonych lub przesuwanych czynności konserwacji w stosunku do planowanego terminarza ich wykonania. Ogólną zasadą jest, aby wskaźnik ten był bliski „1” (bez przesunięcia) w miarę wzrostu wymagań SLA oraz stopnia skomplikowania instalacji i systemów.

Zasada 5xP

stanowi filar profesjonalnej usługi utrzymania ruchu opartej o zasadę zapewnienia „Funkcjonalności Infrastruktury Technicznej o znaczeniu krytycznym”

Serwerownie info o autorze

  
O administratorze serwisu

 

Absolwent Akademii Morskiej w Gdyni na wydziale budowy eksploatacji siłowni okrętowych. Posiada ponad 20-letnie doświadczenie w systemach nadzoru instalacji technicznych. Swoje doświadczenie zdobywał w pracy w międzynarodowych koncernach: Honeywell, Schneider Electric i Johnson Controls. Pasjonat procesu zapewnienia funkcjonalności jak również podnoszenia efektywności energetycznej i budownictwa zrównoważonego.

FOIL ATS736 Wrobel 140710 cmyk

Posiada akredytację Uptime Institute nr.736 

W przypadku pytań: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.poczta1