Strona główna

Kontakt

IKONA 1 kolo zebateW aspekcie zapisów „Data Center Site Infrastructure Tier Standard: Operational Sustainability”, procedury są kluczowym elementem minimalizującym ryzyko wystąpienia błędów ludzkich.

Profesjonalny serwis przystępując do zaplanowanych lub incydentalnych czynności serwisowych powinien działać w oparciu o aktualne, dedykowane, przetestowane oraz wdrożone do stosowania procedury, w tym w szczególności w odniesieniu do:

 1. sposobu prowadzenia ciągłego nadzoru urządzeń, instalacji i systemów, w tym lista kolejnych czynności do przeprowadzenia, a także zawierają:
  1. mierniki funkcjonalności zgodnie z SLA, które należy dotrzymywać,
  2. progi alarmowe dla parametrów krytycznych,
  3. nastawy urządzeń i systemów,
  4. informacje na temat właściwych ustawień elementów regulacyjnych i przełączających
 2. sposobu wykonywania poszczególnych czynności przeglądów bieżących i okresowych i prewencyjnych, w tym:
  1. „check list” czynności do wykonania,
  2. niezbędnej wiedzy (np. DTR, manuale, uwagi z poprzednich czynności na danym urządzeniu lub systemie),
  3. specjalistycznych uprawnień wymaganych przy wykonywaniu danych czynności,
  4. listy koniecznych narzędzi i materiałów do kompletacji przed przystąpieniem do wykonania czynności,
 3. procedury na wypadek wystąpienia konieczności przesunięcia lub odroczenia czynności serwisowych w odniesieniu do obowiązujących harmonogramów,
 4. procedury na wypadek braku dostępności w wymaganym czasie części zamiennych i urządzeń dla wykonania naprawy ostatecznej lub awaryjnej tymczasowej zgodnie z wymaganym SLA,
 5. sposobu prowadzenia testów funkcjonalnych (np. zaników zasilania, testu agregatów pod pełnym obciążeniem, przełączania urządzeń chłodzących, itp.) w tym:
  1. „check list” kolejnych czynności do wykonania,
  2. uwagi z poprzednich czynności na danym urządzeniu lub systemie,
  3. listy koniecznych narzędzi i materiałów do kompletacji przed przystąpieniem do wykonania czynności,
  4. czynności do wykonania na wypadek, gdy procedura nie przyniesie spodziewanego wyniku i będą potrzebne czynności zaradcze,
 6. prowadzenia czynności awaryjnych na wypadek zdarzeń w infrastrukturze technicznej w zależności od obiektu i typu system, który uległ awarii,
 7. polityki utrzymania czystości i utylizacji materiałów niebezpiecznych i uznanych jako zagrażających środowisku,
 8. polityki dostępu służb wewnętrznych i zewnętrznych do pomieszczeń technicznych,
 9. polityki zapewnienia dostępu do części zamiennych, specjalistycznego serwisu producentów, których SAR PW nie obsługuje,
 10. sposobu przechowywania dokumentacji technicznej na obiekcie i polityki dostępu do jej zasobów przez personel,
 11. inne nie ujęte powyżej, np. sposobu dokumentowania czynności na danym obiekcie lub raportowania do Zamawiającego.

Czytaj dalej

Zasada 5xP

stanowi filar profesjonalnej usługi utrzymania ruchu opartej o zasadę zapewnienia „Funkcjonalności Infrastruktury Technicznej o znaczeniu krytycznym”

Utrzymanie ruchu

Zapewnienie ciągłego ruchu jest następstwem pracy szeregu służb oraz zależy od wielu czynników, będących często poza kontrolą tych służb.

Utrata funkcjonalności

Baza raportów z awarii Uptime Instytut podaje, że głównymi przyczynami utraty funkcjonalności są braki w zarządzaniu, działania personelu obsady i błędne procedury operacyjne.

Przyczyny incydentów

73% wszystkich przerw w dostępie do infrastruktury będących następstwem utraty funkcjonalności, jest skutkiem bezpośrednich błędów ludzkich.

Skutki incydentów

Według źródeł UPTIME Institute, w roku 2014, minuta barku dostępu do infrastruktury IT w serwerowni sięgała 8000 USD (w Polsce brak danych na ten temat).

Serwerownie info o autorze

  
O administratorze serwisu

 

Absolwent Akademii Morskiej w Gdyni na wydziale budowy eksploatacji siłowni okrętowych. Posiada ponad 20-letnie doświadczenie w systemach nadzoru instalacji technicznych. Swoje doświadczenie zdobywał w pracy w międzynarodowych koncernach: Honeywell, Schneider Electric i Johnson Controls. Pasjonat procesu zapewnienia funkcjonalności jak również podnoszenia efektywności energetycznej i budownictwa zrównoważonego.

FOIL ATS736 Wrobel 140710 cmyk

Posiada akredytację Uptime Institute nr.736 

W przypadku pytań: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.poczta1